Podporucznik zarabia w 2026 roku 9090 zł brutto miesięcznie uposażenia zasadniczego, ponieważ należy do 11. grupy uposażenia. Pełny dochód zwiększają dodatki za staż, gotowość bojową, stanowisko i warunki służby. Sprawdź, ile wynosi wypłata netto oraz jakie świadczenia mogą podnieść miesięczne zarobki.
Ile zarabia podporucznik w 2026 roku?
W 2026 roku podporucznik otrzymuje 9090 zł brutto uposażenia zasadniczego. Stawka wynika z tabeli wynagrodzeń i dotyczy 11. grupy uposażenia. W 2025 roku podstawa wynosiła 8820 zł brutto, więc tegoroczna różnica to 270 zł miesięcznie.
Kwoty ustala MON, a wysokość podstawy zależy od grupy uposażenia oraz obowiązujących przepisów. Stopień pozostaje taki sam, lecz konkretne stanowisko może wiązać się z innymi dodatkami. Dlatego dwaj oficerowie w randze podporucznika nie zawsze otrzymują identyczny przelew.
Dla porównania najniższe uposażenie żołnierza zawodowego, czyli szeregowego, wynosi w 2026 roku 6500 zł brutto. Podporucznik otrzymuje więc o 2590 zł więcej jeszcze przed doliczeniem świadczeń.
| Stopień | Grupa uposażenia | Uposażenie zasadnicze brutto w 2026 roku |
| Szeregowy | 0 | 6500 zł |
| Podporucznik | 11 | 9090 zł |
| Porucznik | 12 lub 12A | 9200 lub 9300 zł |
| Kapitan | 13–13B | 9410–9630 zł |
| Generał | 20 | 22610 zł |
Ile podporucznik dostaje na rękę?
Przy samej podstawie wynoszącej około 9 tys. zł brutto wypłata netto zwykle mieści się w granicach 7–8 tys. zł. Ostateczna kwota zależy od podatku, składek, ulg oraz rodzaju wypłacanych należności. Nie każdy składnik wynagrodzenia jest rozliczany w identyczny sposób.
Pełna pensja może być wyższa, gdy oficer otrzymuje dodatki stałe i okresowe. W jednostce liniowej, przy dowodzeniu plutonem lub częstych ćwiczeniach, miesięczny dochód może zbliżyć się do 10–13 tys. zł. Misje zagraniczne tworzą osobną kategorię, ponieważ należności są tam naliczane według warunków służby.
Kwota 9090 zł brutto oznacza wyłącznie uposażenie zasadnicze. Nie jest to pełna wartość miesięcznego pakietu finansowego podporucznika.
Co zwiększa zarobki podporucznika?
Uposażenie zasadnicze stanowi bazę, lecz realny dochód tworzą również dodatki. Ich przyznanie zależy od stażu, stanowiska, kwalifikacji, miejsca służby oraz poziomu dyspozycyjności. Właśnie te elementy powodują największe różnice między oficerami.
Dodatek za długoletnią służbę
Dodatek za długoletnią służbę zaczyna się od 2% podstawy po dwóch latach służby. Następnie rośnie o 1 punkt procentowy za każdy kolejny rok, aż do maksymalnego poziomu 35%. Przy podstawie 9090 zł daje to 181,80 zł przy stawce 2% oraz 3181,50 zł przy stawce 35%.
Staż wpływa także na dodatkowe uposażenie roczne, czyli wojskową trzynastkę. Przy pełnym roku służby obejmuje ona 1/12 uposażenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami. Im wyższa podstawa i dłuższa służba, tym większa roczna wypłata.
Gotowość bojowa i warunki służby
Dodatek za gotowość bojową wynosi zazwyczaj 300–800 zł miesięcznie. Jego wysokość zależy od specyfiki jednostki, dyspozycyjności oraz wymagań stawianych żołnierzowi. Oficerowie w formacjach o wysokiej gotowości częściej otrzymują wyższe wartości.
Za poligony, służbę w trudnym terenie i szczególne zagrożenia może przysługiwać dodatek za warunki służby. W praktyce spotykany przedział to około 200–1500 zł miesięcznie. Znaczenie ma także funkcja dowódcy plutonu, instruktora albo oficera operacyjnego, ponieważ dodatek funkcyjny może wynosić 300–1200 zł.
Kwalifikacje specjalne
Uprawnienia saperskie, medyczne, inżynieryjne, informatyczne i teleinformatyczne mogą wiązać się z dodatkami specjalnymi. Ich wysokość zależy od rodzaju kwalifikacji i wykonywanych obowiązków, a typowy zakres wynosi około 200–2000 zł miesięcznie.
Niektóre świadczenia mają charakter uznaniowy. Nagroda za wyróżniającą służbę, wysokie wyniki szkoleniowe lub realizację trudnego zadania nie musi pojawiać się co miesiąc, lecz może podnieść roczny dochód.
Jakie świadczenia otrzymuje podporucznik?
Wojskowy pakiet finansowy obejmuje także świadczenia, które nie zawsze zwiększają pensję brutto, ale ograniczają koszty utrzymania. Najważniejsze znaczenie ma świadczenie mieszkaniowe w wysokości 630–1800 zł, zależnie od lokalizacji i sytuacji rodzinnej.
Oficer może korzystać z zakwaterowania służbowego albo otrzymywać środki na mieszkanie. W określonych sytuacjach dostępna jest również odprawa mieszkaniowa. Do tego dochodzą gratyfikacja urlopowa, mundurówka, dopłaty do wypoczynku oraz dodatkowe uposażenie roczne.
Żołnierze mogą otrzymać także dofinansowanie kształcenia, nagrody jubileuszowe, zapomogi i należności za podróże służbowe. Osoby odbywające służbę w specyficznych warunkach mają dostęp do kolejnych świadczeń określonych przepisami.
| Składnik | Warunek przyznania | Przykładowa wartość |
| Dodatek za długoletnią służbę | Staż wojskowy | 2–35% podstawy |
| Gotowość bojowa | Dyspozycyjność i charakter jednostki | 300–800 zł miesięcznie |
| Dodatek funkcyjny | Dowodzenie lub szczególne obowiązki | 300–1200 zł miesięcznie |
| Świadczenie mieszkaniowe | Lokalizacja i sytuacja rodzinna | 630–1800 zł miesięcznie |
| Dodatek specjalny | Kwalifikacje i warunki służby | 200–2000 zł miesięcznie |
Ile podporucznik zarabia na misji zagranicznej?
Misje zagraniczne wiążą się z polskim uposażeniem oraz należnościami zagranicznymi. Stawki często wynoszą 100–300 USD za dzień służby, lecz ich wysokość zależy od kraju, stanowiska i poziomu zagrożenia.
Przy dłuższym wyjeździe miesięczny dochód może osiągać około 15–30 tys. zł netto. Wypłatę uzupełniają świadczenia za rozłąkę oraz inne należności związane z kontyngentem. Ile zostanie oficerowi po powrocie? Zależy to przede wszystkim od długości misji, kursu walut i dokładnych warunków skierowania.
Takie wyjazdy oznaczają jednak długą rozłąkę z rodziną, większą odpowiedzialność i służbę w środowisku podwyższonego ryzyka. Wysokie zarobki są więc związane z konkretnymi wymaganiami, a nie wyłącznie z samym stopniem.
Od czego zależy wypłata podporucznika?
Największą różnicę tworzy połączenie stopnia z miejscem i charakterem służby. Podstawa podporucznika w 11. grupie jest ustalona centralnie, ale dodatki wynikają już z indywidualnych warunków pełnienia obowiązków.
Przed oceną oferty służby warto sprawdzić cztery elementy:
- rodzaj jednostki i poziom gotowości bojowej,
- stanowisko oraz zakres odpowiedzialności za ludzi i sprzęt,
- możliwość uzyskania dodatków specjalnych i funkcyjnych,
- świadczenia mieszkaniowe, roczne oraz zasady wyjazdów zagranicznych.
Stawka godzinowa ma w wojsku ograniczone znaczenie, ponieważ żołnierz nie jest rozliczany jak pracownik cywilny według prostego grafiku. O wynagrodzeniu decydują przepisy służbowe, stopień, stanowisko, staż i gotowość do wykonywania zadań także poza standardowymi godzinami.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ile wynosi podstawowe uposażenie podporucznika w 2026 roku?
W 2026 roku podstawowe uposażenie podporucznika w 11. grupie to 9090 zł brutto miesięcznie.
O ile wzrosła podstawa podporucznika w stosunku do 2025 roku?
Podstawa wzrosła o 270 zł brutto miesięcznie w porównaniu z 2025 rokiem.
Ile podporucznik dostaje „na rękę” przy samej podstawie?
Przy samej podstawie netto zwykle mieści się w przedziale 7–8 tys. zł, zależnie od podatków i składek.
Jakie dodatki mogą znacząco podnieść wynagrodzenie podporucznika?
Dochód zwiększają m.in. dodatek za staż, gotowość bojowa, funkcyjny, specjalne kwalifikacje oraz świadczenie mieszkaniowe.
Jak działa dodatek za długoletnią służbę i ile może wynosić?
Dodatek zaczyna się od 2% podstawy po dwóch latach i rośnie o 1 punkt procentowy rocznie aż do 35%, co przy podstawie 9090 zł daje od około 181,80 zł do 3181,50 zł.
Jakie są typowe wysokości dodatku za gotowość bojową i warunki służby?
Dodatek za gotowość bojową zwykle wynosi 300–800 zł miesięcznie, a za trudne warunki służby około 200–1500 zł miesięcznie.
Co obejmuje pakiet świadczeń poza pensją brutto?
Pakiet obejmuje m.in. świadczenie mieszkaniowe (630–1800 zł), zakwaterowanie służbowe, gratyfikację urlopową, mundurówkę oraz dopłaty do wypoczynku.
Ile można zarobić podczas misji zagranicznej?
Na misji oficer otrzymuje polskie uposażenie plus zagraniczne należności, często 100–300 USD dziennie, co może dawać około 15–30 tys. zł netto miesięcznie w zależności od warunków.